Skip to main content
01 mars 2024

Värdfamilj sökes till utbyteselev

Värdfamilj sökes brådskande till utbyteselev på ES

Det kommer en fransk elev, en flicka, till Falkenbergs gymnasieskola. Hon kommer från en stad som heter Arcachon som ligger på Frankrikes västkust, en bit från Bordeaux.

Det är ett utbyte genom Erasmus+ och hon ska gå på ES-programmet år 1 med inriktning dans. Den värdfamilj där hon skulle bo har nu meddelat att de tyvärr inte kan ta emot henne längre på grund av sjukdom.

Vi söker därför efter någon eller några familjer som kan tänka sig att ställa upp som värdfamilj. Hon kommer till Falkenberg den 17 mars och kommer att stanna våren ut. Man behöver inte vara värdfamilj hela tiden hon är här utan detta kan delas mellan flera familjer. Önskemålet är dock att det kan bli en period på ca 4 veckor åtminstone.

Det utgår ett bidrag på 140:- per dag för mottagande värdfamilj för att täcka olika typer av kostnader, till exempel mat. Som värdfamilj står man för boende samt frukost och middag under vardagarna, medan lunch äts på skolan. På helgen så äts alla måltider i värdfamiljen.

Att vara värdfamilj åt en elev från ett annat land är lärorikt och spännande och man kan få nya erfarenheter, lära sig om andra kulturer och även öva på språk, engelska och franska. Om det i värdfamiljen finns en elev som går på Falkenbergs gymnasieskola nu eller som skall börja där till hösten, så finns också möjligheten att ansöka om att själv åka på ett liknande utbyte, till exempel till skolan i Frankrike. Vi skickar också iväg några elever varje läsår på längre utbyten, vanligtvis en månad.

Vi hoppas att det finns familjer som kan tänka sig att hjälpa till med den situation som har uppstått.

Välkomna att höra av er!

 

Per Håkansson

Kontaktperson för utbyten inom Erasmus+

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

mobil: 0736-387533

 

Elin Glamheden

Rektor för enhet 2

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

mobil: 076-6972094

Här hittar du info om uppstarten, ht-24

25 juni 2024
Incheckning och uppstart, här hittar du mer inf...

Studenten sänds Live 5 juni, kl. 13.00

03 juni 2024
Missa inte att se årets studentavslutning i Fal...

Världskulturdag 21maj

20 Maj 2024
Imorgon tisdag 21 maj är det FNs dag för världs...

Ansök om Rotarys Ungdomsstipendium 2024

30 april 2024
Rotarys Ungdomsstipendium 2024, 5000kronor Sti...

Skolmästerskap i FC24

15 april 2024
Nu är det återigen dags för skolmästerskap i E-...

Skol-SM Volleyboll

15 april 2024
I fredags var det Skol-SM i Volleyboll som spel...

SVT på besök

26 mars 2024
Eleverna i åk 3 på samhäll- och humanistprogram...

Skolsköterskorna informerar om preventivmedel

25 mars 2024
Ta chansen att lära dig mer om preventivmedel, ...

Dags för Påskäggsjakt

22 mars 2024
Påskäggsjakt!!Under nästa vecka (v.13), måndag-...

SkolMästerskap - Innebandy 2024

20 mars 2024
Nu pågår Skolmästerskapet i Innebandy. Välkomn...